Weight Loss

5 meals and snacks that cost UNDER $3.50 PER SERVE!

Meal prepping is a FANTASTIC way of sticking to a healthy eating plan, controlling portion size AND saving money.

Not only does it stop you from being tempted to purchase takeaway items, but you can make food in batch for cheap.

Amanda Gates is following the 28 Day Weight Loss Challenge and she’s recently made a heap of healthy recipes from the recipe hub – and each serve cost her UNDER $3.50!

amanda-featured-meal

5 meals and snacks that costs UNDER $3.50 PER SERVE!

“I spend Sunday afternoons doing a big cook up to get us through the week,” says Amanda.

“I love meal prepping because it sets me up with a positive mindset for the week because I’m organised and with a hubby who is a sparky, he may not get home until late.

“With a two and a half year old and a four year old, trying to cook dinner can be a nightmare.”

What Amanda made:

Vegetarian Satay Fried Rice x 2

satay-fried-rice

This delicious recipe comes straight from the 28 Day Weight Loss Challenge and is one of our favourites here at Healthy Mummy HQ.

Some satay recipes are high in salt and sugar, but making it yourself means you can keep everything in check.

This recipe is 433 calories per serve.

Cost per serve: $2.01

Check out the FULL recipe here. 

Sausage and Veggie Pasta Bake x 4

pasta

Here’s a recipe that is family friendly comfort food at its best – pasta and sausages!

With the veggies well hidden, you’ll be getting high fives all round from the whole family.

This recipe is 455 calories per serve.

Cost per serve: $1.82

Get this recipe here. 

Honey Chicken Stir Fry x 4

honey-chicken-stirfry

Rice is often a winner for fussy kids – it has a plain appealing taste, texture and colour.

Plus, it’s easy to whip up and only 365 calories.

Cost per serve: $3.29

This recipe is available for Challenge members and can be found on the 28 Day Weight Loss Challenge recipe hub.

Peanut Butter Rice Cups x 12

peanut-butter-rice-cups

Peanut butter cups meet chocolate crackles in this recipe. It’s a perfect snack for an afternoon pick me up.

This recipe is only 191 calories per serve.

Cost per serve: 46 cents

You can find this recipe on the 28 Day Weight Loss Challenge.

Healthy Homemade Twix Bars x 16

twix-bars

Hands up if you love the chocolate caramel biscuit combination in a Twix bar?

Keep your hands up if you want to enjoy a healthier version that you can make yourself from store cupboard ingredients?

The whole family will enjoy this healthy treat – and it’s only 100 calories per serve!

Cost per serve: 33 cents

You can get the recipe for this here. 

Amanda’s 14kg weight loss story

amanda-gates

Amanda lost 14kg after the birth of her first daughter on the 28 Day Weight Loss Challenge before falling pregnant.

She then started the 28 Day Weight Loss Challenges at the end of August, and so far she’s lost 10.5kg.

“I’ve been on the Challenges two times now and they work so well for me,” says Amanda. “I credit meal prepping for helping me stay on track.”

Join Amanda on the 28 Day Weight Loss Challenge

budget-challenge

If you are inspired by Amanda’s before and after pics and want to take charge of your own health and weight – then join our 28 Day Weight Loss Challenge TODAY.

With more than 3,500 delicious (and healthy) recipes, 350 exercises & 24/7 support – the 28 Day Weight Loss Challenge  is designed (and proven) to help busy mums like you lose weight!

To learn more about our challenge OR to join – click here.

NEXT CHALLENGE STARTS MONDAY!

CHALLENGE_28 Days