Weight Loss

88 healthy and easy-to-make snacks for under $25

Are you trying to lose weight? Are you wanting to undergo a major pantry and freezer overhaul? Well, don’t splash out on expensive snacks in the health food aisle – try making your own. Not only will you see incredible weight loss results by making homemade, healthy snacks but you can save big bucks along the way!

Just ask Healthy Mummy 28 Day Weight Loss Challenge member Elyce Cordy.

Elyce loves making, baking and creating in the kitchen – especially healthy snacks from The Healthy Mummy’s 28 Day Weight Loss Challenge.

This week, Elyce made 88 snacks and it cost her less than $25 ($23.48 to be exact!). That works out at over FOUR WEEKS’ worth of snacks if you have three snacks a day.

Elyce Cordy food images

Check out what she made below!

Mum makes 88 SNACKS for JUST $23.48!

“Meal prep is a must for me or I end up standing in the cupboard and freezer all day picking at things that probably aren’t going to do me any favours,” says Elyce.

“If don’t meal plan and do one big shop I end up spending way to much with ‘little’ trips to the shop and I end up buying things I shouldn’t.”

What Elyce made

Cinnamon and Nut Granola

cinnamon nut granola

A crunch nutty granola with a touch of cinnamon. This granola is perfect to make in a large batch ahead of time and store in the fridge to enjoy a quick breakfast throughout the week. This recipe is 344 calories per serve.

What it cost Elyce: $4.36 for 4 serves

Cinnamon, Banana and Oat Muffins

cinnamon oat muffins

Tasty banana muffins packed full of flavour with cinnamon, vanilla and maple syrup. Using rolled oats is a budget friendly way of stretching out the mix while adding extra fibre to the muffins. These muffins are 153 calories per serve.

What it cost Elyce: $2.75 for 7 serves

Cherry Coconut Chocolate Truffles

These chocolate truffles are fantastic to make in a batch for entertaining. You can even keep them in an airtight container in the freezer and serve frozen for a tasty, sweet treat. These truffles are 129 calories per serve.

What it cost Elyce: $3.17 for 6 serves

Raspberry Dip

raspberry dip

A really easy, sweet dip to prepare and serve with fruit slices or veggie sticks for a great snack. This dip is 202 calories per serving with fruit.

What it cost Elyce: $2.51 for 4 serves

Berry Cream Cheese to go with a bagel

You can easily substitute the strawberries for another fruit of choice, to save money by not having to buy particular ingredients for different recipes. This spread is 350 calories with a bagel.

What it cost Elyce: $4.96 for 4 serves

Apple and Raisin Crumble

apple raisin crumble

A healthy version of a yummy dessert that can be served warm or cold. This crumble is 156 calories per serve.

What it cost Elyce: $4.51 for 8 serves

Zucchini and Seed Loaded Egg Muffins

zuchinni seed egg muffins

These tasty muffins are perfectly prepared in a batch ahead of time for a quick and budget friendly lunch on the go. These muffins are 244 calories per serve.

What it cost Elyce: $1.22 for 1 serve

All of these recipes above can be found on the 28 Day Weight Loss Challenge recipe hub which all members can access.

So, if you are wanting to take charge of your weight and eating habits – check out our 28 Day Weight Loss Challenge.

With more than 4,500 delicious, healthy recipes, 350 exercises & 24/7 support – the 28 Day Weight Loss Challenge is designed and proven to help busy mums hit their goal weight. The best part? The Challenge is breastfeeding friendly, family-friendly and of course budget-friendly.

budget-challenge

Elyce’s INCREDIBLE 22kg* weight loss journey with the 28 Day Weight Loss Challenge

Not only has Elyce lost an amazing 22kgs* through the 28 Day Weight Loss Challenge and gained a whole heap of confidence.

before and after1

She says, “I got sick and tired of looking unhappy and fat. I suffer from depression and having that amount of weight hanging off me was not helping my mental state. I did not like what was looking back at me in the mirror and always thought, ‘How could anyone else like that too?’”

Elyce reveals she used to waste money on takeaway, but now she eats what she likes – just healthier versions of it – and meal preps all of her meals and this helps her lose weight.

“I would say eat things that you enjoy and adjust them to make healthier meals. So swap fattier cuts of meat for leaner cuts, white rice, flour and sugar for brown,” she says.

“I replace cream and ice cream with Greek yoghurt and I replace cow’s milk for unsweetened almond milk.

“If you enjoy what you are eating and don’t feel like you are missing out, you will succeed with so much more ease.”

Lean more about the 28 Day Weight Loss Challenge.

jennifer
written by:

Jennifer Hartnett

Jennifer is our Senior News Producer with a passion for trending news and lifestyle stories. Jennifer spends the rest of her time running around after her son Kian.