Weight Loss

Mum made 94 serves of breakfast and snacks for $30 and it only took 3 hours!

We’ve always been taught to eat breakfast, the saying ‘it’s the most important meal of the day’ was constantly drilled into our minds. And as it turns out it actually is!

According to a recent study found by Researchers from Tel Aviv University, skipping breakfast has the ability to disrupt the bodys internal clock and cause weight gain, even if you don’t overeat for the rest of the day.

Mum, Jinjamarda found that meal prepping 9 meals of breakfast and snacks ensures herself and her family never skip this important meal and snack throughout the day to minimise overeating.

Side note: she did this all while spending $30.30!

injamarda snack prep-2

A snack a day keeps the kilos away

“It blew me away how much I am saving by making these snacks,” Jinjamarda tells us.

Interested in the benefits of snacking? Discover how it can help you to stop overeating.

Jinjamarda spent a total of $30.30 making these 9 recipes which made 94 individual serves of breakfast and snacks.

She adds, “total prep time was just under 3.5hrs including cooking time and most importantly they taste amazing too!”

What she made

Chicken and asparagus mini muffin quiches x 11

Jinjamarda snack prep

The perfect savoury snack or breakfast on the go. This recipe is 203 calories per serve.

This delicious recipe comes straight from The Healthy Mummy’s 28 Day Weight Loss Challenge

The 28 Day Weight Loss Challenge is a health and weight loss program designed for mums to help them smash their fitness goals. With weekly budget-friendly meal plans, access to thousands of recipes and healthy snacks, 24/7 support and daily workout plans and videos – the 28 Day Weight Loss Challenge has helped change the lives of THOUSANDS of women. And it can help you too! Learn more about the 28 Day Weight Loss Challenge.

Here is the run down of cost for Jinjamarda’s quiche:

Cost per serve: 79c

Total: $8.75

Double choc mini muffins x 10

A sure way to get your chocolate fix without the guilt or calories. Great for the kids lunch box too! This recipe is 130 calories per serve.

This recipe is available for 28 Day Weight Loss Challenge members and can be found on the 28 Day Weight Loss Challenge. Want more mini muffin recipes? Check these out.

Cost per serve: 17c

Total: $1.70

Choc mint icy poles x 6

These are the perfect summer snack. Cool down with 119 calories, creaminess AND nutrition.

This recipe is available for Challenge members and can be found on the 28 Day Weight Loss Challenge.

You can also look out for these 15 hot weather snacks to keep cool this summer.

Cost per serve: 26c

Total: $1.57

Choc peanut butter icy poles x 5

Goodbye paddle pops! These choc peanut butter icy poles require ingredients most of us already have in the kitchen! They come in at 113 calories per serve.

This recipe is available for Challenge members and can be found on the 28 Day Weight Loss Challenge.

Cost per serve: 33c

Total: $1.68

Choc mint bubble crunch x 12

injamarda snack prep-4

Like an LCM bar but healthy! These ingredients make 14 serves, thats a lot of snacks to keep you feeling fulfilled and nourished. This recipe is 76 calories per serve.

This recipe is available for Challenge members and can be found on the 28 Day Weight Loss Challenge and the original recipe can be found here.

Cost per serve: 30c

Total: $3.64

Seed and nut mix x 8

A great breakfast topper!

Cost per serve: 24c

Total: $1.94

Tasheena’s choc weetbix balls x 16

Straight from 28 Day Weight Loss Challenge member Tasheena Snow who has lost 44kgs, you know these balls are going to be a hit! Only 154 calories per serve.

You can find this recipe here.

Cost per serve: 17c each

Total: $2.86

Coconut choc chip biscuits x 15 

injamarda snack prep-3

Jinjamarda loosely based this recipe on the four ingredient choc chip biscuits with a few changes.

Cost per serve: 36c each

Total: $5.34

Toasted muesli x 11

The perfect meal to start your morning with, fruit, nut and seed all homemade! Make a large batch and pour yourself a bowl each morning. The muesli is 416 calories per serve.

This recipe is available for Challenge members and can be found on the 28 Day Weight Loss Challenge and a similar recipe can be found here.

Cost per serve: 26c each

Total: $2.82

Join Jinjamarda in meal prepping and stay on track using the 28 Day weight Loss Challenge which has 4,500 recipes for your enjoyment! Happy baking.

budget-challenge

katief_admin

Katie Fowler

Katie is a yoga loving writer from Sydney's northern beaches. With a flair for healthy baking you can find her scouring Instagram for the latest take on raw brownies and trolling Pinterest for interior design inspiration!

You might also like