Our Story
We want to share our story with you, from the inception of The Healthy Mummy in Rhian’s kitchen to the ups and downs we have faced as a company and community that has helped us grow to what we are today.

Mum has made 220 serves of HEALTHY food for under $100!
WOWSERS! Healthy Mummy Nicole made 220 servings of 15 recipes for under $100 and can feed her family all week!

5 BUDGET-FRIENDLY Recipes under $2.50 a serve
Get a sneak peek at these 5 delicious recipes from the whopping 58 budget-friendly recipes in the new Healthy Mummy Magazine, Budget Issue.

10 BUDGET Snacks all under 60 cents per serve!
We've pulled together 10 delicious and healthy snack recipes that are all under 60 cents per serve. In fact, some are as low as 25 cents per serve.

Mum meal preps 156 serves for under $100! Here’s how she saves $7,800 a year
By following the 28 Day Weight Loss Challenge, Gemma has been able to make 156 serves of healthy meals and snacks for under $100 - that works out to be 60 cents per serve!

The BEST way to lose weight? Eat when you feel hungry, study finds
The BEST thing to do to keep your weight in order is to eat when you are hungry, a new study has found.

Pregnancy Smoothie – everything you need to know
Original blend of energising nutrients and anti-nausea ingredients, formulated by expert nutritionists and food technologists.

Can I really lose weight jumping on a trampoline?
One of the best and easiest ways to lose weight is to jump on a trampoline - if you don’t have any pelvic floor issues, that is!

Epidurals are running low! Aussie anaesthetists reveal there’s a supply shortage of the painkiller
More than 40% of people who gave birth use epidurals as pain relief and mums-to-be are upset they might not have a choice.

Mums share how much $ they saved on the family budget in 28 days
We always talk about how our mums lose weight with The Healthy Mummy, but often our mums also see the numbers slashed off their family budget as well as the scales.

Can you lose weight by just drinking more water?
We all know drinking water is crucial for keeping us alive and hydrated but can we actually lose weight by drinking more water?

We cooked a week of meals for a family of four on a budget of $220!
Here's how we cooked a week of meals for a family of four on a budget of $220! Plus budget-friendly meal prep tips!

How to use up food past its sell by date
Help avoid food waste and therefore money waste, use some of these tips for the best ways to use up food when it is past its ‘sell by date’.

Kindergarten teacher and mum of 4 loses 21kgs and reclaims her health!
This mum of four and kindergarten teacher has lost 21 kgs and has more energy to wrangle the kids in the classroom and at home!

How this mum made 88 serves of main meals and snacks – and it cost her under $1.60 per serve
Kira made 88 serves and will make a further 29 serves with the food she has left over. It cost her $182.29 for the full grocery shop.

Forget ginger! The pregnancy sickness remedy no one told you about!
Studies have indicated that by boosting your magnesium levels, it might have a direct impact on your pregnancy sickness.