Coles is now offering ‘supersized’ bulk products to help customers save money

If anyone has been to Costco they’d know that you can buy products in bulk there, but now it looks like Coles is going into competition with them!

Coles has launched a range of family staples in an effort to help families with the rising cost of living.

The Coles Big Pack Value range consists of 44 items and is designed to help customers save up to 60 per cent on household staples.

However, unlike Costco, there are no membership fees required.

Coles ‘supersizes’ products with its ‘Big Pack Value’ range

Some of the items that have been ‘supersized’ include Starbucks coffee, Darrell Lea, Maggi Noodles, Milo, Bega Peanut Butter and Coles’ best-selling Special Burger Sauce.

Coles General Manager for Grocery Leanne White said the aim of this range is to help lower the cost of living by introducing new cost-saving initiatives.

“We know that Australians are looking for better ways to save every week on their shop,” she said.

“These are our favourite customer products in bigger formats, helping them to save money and time, so there is no reason that we won’t expect a huge rush on these products!”

“Buying in bulk works really well for families who are buying the same products regularly so can stock up on their favourites at a cheaper cost overall.

“Some of the products can last an average family a couple of months, which means customers save time shopping in store, while managing the family budget.”

Some examples of the savings available include:

  • Obento Panko Breadcrumbs now available in 1kg pack for $5.00 – when* compared to original 200g pack for $2.30, customers can save 57%
  • Bega Peanut Butter Crunchy and Smooth now available in 2kg tub for $16.50 – when* compared to original 200g jar for $3.20, customers can save 48%
  • Milo now available in 1.32kg tin for $16.00 – when* compared to original in 200g tin for $4.50, customers save 46%
  • Vegeta Gourmet Vegetable Stock now available in 1kg tub for $10.00 – when* compared to original 250g size for $4.50, customers can save 44%
  • Carman’s Protein Bakes Salted Caramel & Peanut Butter now available in 24 pack for $20.00 – when*compared to original 5 pack for $6.90, customers can save 40%
  • Maggi 2 Minute Chicken Noodles now available in an 18 pack for $11.00 – when* compared to original 5 pack for $4.50, customers can save 32%
  • The Natural Confectionery Co Party Mix now available in Jumbo 1.1kg pack for $10.00 – when* compared to original 240g for $4.00, customers can save 46%
  • Harvest Snaps multipack now available as a 50 pack for $19.00 – when* compared to original 5 pack for $3.50, customers can save 46%
  • Kettle Chips Sea Salt now available in 300g for $5.00 – when* compared to original 175g for $5.00, customers can save 42%
  • Kewpie Mayonnaise now available in 1kg for $10.00 – when* compared to original 300g for $4.70,customers can save 36%
  • Pascall Marshmallows now available in 1.1kg for $10.00 – when* compared to original 280g for $4.00, customers can save 36%
  • Darrell Lea Licorice Bullets now available in 750g for $9.80 – when* compared to original 250g pack for $4.90, customers can save 33%
  • Noshu Cherry and Coconut Indulgent Bars now available in 384g for $14.00 – when* compared to original 160g for $8.50, customers can save 31%
  • Starbucks Capsules now available in 60 pack Variety for $32.00 – when* compared to original 10 pack for $7.50, customers can save 29%
  • Coles Special Burger Sauce now available in1kg for $6.50 – when* compared to original 360g for $3.00, customers can save 23%
  • Coles Garlic Aioli now available in 950g for $6.50 – when* compared to original 350g for $3.00,customers can save 21%
  • Laucke Wholemeal Bread Mix now available in 10kg for $26.00 – when* compared to original 5kg for $16.00, customers can save 19%
  • Smith’s Multipacks now available in a 60 pack Variety Party Mix for $15.00 – when* compared to original 20 Pack for $5.75, customers can save 13%

Other exclusive Big Pack Value products available at Coles include:

  • Lion Original Pancake Mix available in 1.4kg for $4.50
  • Hoyts Pink Himalayan Salt available in 2kg for $10.00 
  • Fabulicious Raspberry Twists available in 1kg for $12.50

This new range is now available for a limited time at Coles supermarkets nationally.

15 tips to save money on your grocery shop

Whether you are about to start your first 28 Day Weight Loss Challenge or you’re a seasoned pro, we’ve got 15 tips to save money on your grocery shop (and who doesn’t love that!?)One of the things many mums love about the Challenge is the shopping list which is automatically generated from the meal plans.However, we have had a lot of feedback from mums asking for ideas for how to ensure they don’t have a budget blow out.

1. Swap the meat

There’s no need to be super strict with the meat that you use in recipes such as stir-fries, wraps, salads or soups. So if the recipe asks for pork but chicken is on special, use chicken instead.

2. Read the catalogues

Keep an eye on the specials in your local supermarket catalogues and stock up when your favourite products are on sale.

3. Go veggie

Veggie Lasagne

Many meals contain meat, and a great way to save money is to reduce your meat intake. Feel free to remove the meat and add tofu, lentils or chickpeas instead. Plenty of traditional recipes can be changed in this way and still remain delicious.

Check out recipes for Vegetarian Pizza Scrolls and Veggie Lasagne.

4. Bulk up

When you see items on sale that you use regularly, stock up if you have room to store it. It might be almond meal, walnuts, flour, oats, almond milk.

5. Avoid one-offs

If a recipe calls for a specific ingredient that you don’t have, don’t rush out and buy it right away if you don’t think you will use it again. Choose another option from the menu or switch it out for an alternative.

6. Double up

lentil chilli

There’s no need to cook a different meal for every lunch and dinner. Save money and time by cooking double one night and using the leftovers for another meal (or freeze to use later). Meals like Chilli Con Carne and Spaghetti Bolognese are perfect for this.

7. Use what you have

organised-pantry-weight-loss-tip-annette-palmer

Get creative! If a recipe calls for a dollop of sour cream (that you don’t have at home) but you do have Greek yoghurt, don’t rush out to buy the sour cream. Many products can be switched for other alternatives.

8. Shop online

This is a great way to visually see your bill tally up before you part with your cash. If you need to you can cull a few items to ensure you come in under budget.

9. Avoid buying too much

Healthy Chicken and Pineapple Fried Rice

If you regularly find yourself tossing certain foods in the bin that have gone bad, rethink how much of it you are buying. For instance you might only need a small amount of baby spinach so you could buy a handful of it loose instead of in a large bag.

Frozen veggies are another great way to prevent spoilage and are just as nutritious as the fresh variety. We use them in plenty of recipes, including this Healthy Chicken And Pineapple Fried Rice.

10. Use similar textures

Need a few tablespoons of breadcrumbs for a burger patty recipe but don’t have any to hand? Look around the pantry and see if you can find something else. You could whizz up some rolled oats or Weetbix in the food processor.

11. Watch your portions

Be sure not to cook too much if you will end up tossing it in the bin. Things like porridge, rice and pasta are very easy to prepare far too much of. Just keep an eye on the dry product as you’re popping into the saucepan and note that it will expand as it cooks.

12. Use your leftover smoothies

If you made too much smoothie, pop the leftovers into an ice block mould for a tasty treat for the next day.

13. Have an easy night

A great way to save cash is to have one night a week for a super thrifty meal. Think Vegemite and avocado on toast – or a jacket potato with kidney beans and pesto.

14. Avoid pre-prepared foods

Items that have been grated/chopped/sliced tend to cost more than the original item would. For instance, grated cheese cost more than block cheese. Sliced mushrooms cost more than whole ones.

15. Package your own snacks

Instead of buying snacks for yourself or the kids in packets, buy a larger serve and package up your own in small tubs. Think popcorn, pretzels, sultanas. You could even try making up a healthy trail mix to pop in school bags or your handbag for work.

Save $$ on the 28 Day Weight Loss Challenge

1705_THM_DB_GENERIC_CHALLENGE_GRAFX3 (1)

If you are keen to improve your health and tackle your weight – then be sure to check out our  28 Day Weight Loss Challenge where you can access meal plans, recipes and meal prep tips.

Our 28 Day Weight Loss Challenge has been able to help thousands and thousand of mums lose weight, blast belly fat and improve their overall health through healthy eating plans and exercise programs, all while sticking to a budget.

To learn more about the  28 Day Weight Loss Challenge click HERE

OUR COMMUNITY

Be part of our friendly and supportive community

NEWSLETTER

Daily Healthy Recipe Newsletter

Delicious recipe ideas plus fitness tips and support, delivered to your inbox.